Inicjatywa "Wolne Kible" powstała z frustracji związanej z koniecznością płacenia za korzystanie z toalet publicznych, co uważa się za uwłaczające godności człowieka i będące rodzajem nowoczesnego niewolnictwa. Choć jest to porównanie humorystyczne, zwraca uwagę na psychologiczny aspekt płacenia za toalety. Uważamy, że płacenie za wypróżnianie to forma kontroli nad ludźmi, narzucanie nieproporcjonalnych kosztów za coś, co jest naturalną potrzebą, oraz brak alternatywy, co prowadzi do dyskryminacji.

Płatne toalety wiążą się z wieloma problemami: nieproporcjonalnie wysokie opłaty, bariera psychologiczna związana z proszeniem o dostęp, częsta dyskryminacja osób bez gotówki, podróżujących w nocy oraz prowadzenie do wypróżniania się na zewnątrz, za co paradoksalnie grożą mandaty oraz wreszcie, dyskryminacja osób bezdomnych, aby “chronić” przed (broń boże!) pojawieniem się ich w toalecie.

Szersze niż samo wyzwolenie toalet. Chcemy zaangażować społeczeństwo w walkę o dostęp do bezpłatnych toalet i pokazać, że lokalne władze mogą zmieniać utarte schematy. Wykorzystujemy kreatywność i poczucie humoru, aby w przystępny sposób przedstawić naszą ideę oraz zmobilizować społeczeństwo do działania. Chcemy, aby walka o bezpłatne toalety była zabawna i skuteczna, dzięki czemu więcej osób chętnie się w nią zaangażuje.

Planujemy ogłosić strajk oraz kontynuować rozwijanie naszej strony internetowej. Wkrótce planujemy także zaangażować społeczność do współpracy z samorządami lokalnymi otwierając tym samym zablokowaną sekcję “Wyślij maila”.

Zaczynamy od toalet na dworcach, ale planujemy rozszerzyć naszą działalność na wszystkie publiczne toalety. Chcemy wprowadzić specjalne wlepy informujące, że toalety mogą być używane przez wszystkich, nie tylko klientów.

Inicjatywa "Wolne Kible" została stworzona przez Bartosza Kunińskiego, Marcina Banacha, Julię Rosołek i Vladyslava Panchenko, założycieli Fundacji Destruktura. Jesteśmy grupą ludzi, którzy chcą niszczyć niekorzystne schematy takie jak to, że za toalety “trzeba” płacić i nie da się z tym nic zrobić. Stać nas na wiele, by coś zmienić i poprawić jakość życia w społeczeństwie.

Dane o toaletach są oparte na udostępnianych przez PKP informacjach o dworcach. Niestety czasem te informacje są wybrakowane. Dlatego jeżeli widzisz, że nie ma na naszej mapie dworca, na którym toaleta istnieje, to napisz nam o tym na maila kontakt@wolnekible.pl - w tytule "Brakujący dworzec w {nazwa dworca}", a my dodamy go ręcznie. Za tę informację, (jeśli będzie prawdziwa) dostaniesz 20 punktów wyzwolenia!

Napisz do nas na maila kontakt@wolnekible.pl. Postaraj się opisać jak najdokładniej, co nie działa i jakie są warunki występowania błedu. Jeśli sprawa dotyczy elementów graficznych, mile widziane są screeny.

Punkty wyzwolenia są nagrodą za twoją aktywność na stronie. Można je zdobyć na różne sposoby: przez dodawanie danych o toaletach ( 8 punktów za każdą zweryfikowaną informację ), weryfikowanie istniejących danych ( 8 punktów ), przesyłanie zdjęć ( funkcja wkrótce dostępna ), zgłaszanie błędów ( do 20 punktów dla pierwszej osoby, a za poważne błędy bezpieczeństwa nawet do 50 punktów ) oraz informowanie o brakujących dworcach ( 20 punktów ). Punkty wyzwolenia są formą uznania dla Twojego zaangażowania w walkę o wolne kible.
PS Za stworzenie incjatywy "Wolne Kible" jest 420 punktów, czekamy aż ktoś nas przegoni!

Nasza rewolucja Kiblowa składa się na kilka etapów, które będziemy sukcesywnie ogłaszać. Etap 1 polega na uzupełnieniu mapy toalet na wszsytkich dworcach PKP w Polsce celem uzyskania informacji o tym, ile na których toaletach kosztuje toaleta i jakiej jest jakości. Jest nam to potrzebne, aby móc wyciągnąć wnioski, które posłużą nam przy kolejnych etapach, które będą już angażowały władze.